Ndërlidhjet

Sanksionohen 11 separatistë ukrainas nga BE-ja


(Ilustrim)

Bashkimi Evropian ka shtuar edhe 11 zyrtarë të vetshpallur të republikave separatste në lindje të Ukrainës në listën e individëve që janë subjekt i ngrirjes së aseteve dhe ndalimit të udhëtimit, si pasojë e krizës në Ukrainë.

BE-ja i kishte vendosur sanksionet në fillim të kësaj jave, por emrat janë bërë publik sot.

Emrat e ri përfshijnë Aleksandr Borodai, i ashtuquajturi kryeministër i Republikës së vetshpallur të Donjeckut.

Zyrtarët e tjerë të kësaj repubike të vetshpallur janë edhe zëvendëskryeministri dhe dy ministra të vetshpallur.

Separatistët e Lluhanskut janë përfshirë gjithashtu në listën e personave të sanksionuar.

Deri më tash, Bashkimi Evropian ka krijuar një listë me sanksione prej 72 individëve dhe dy entiteteve që po kërcënojnë integritetin territorial të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG