Ndërlidhjet

Rusia: Ukraina e granatojë territorin rus


(Ilustrim)

Rusia ka thënë se një granatë e hedhur nga Ukraina në anën e saj të kufirit ka goditur dy shtëpi, ndërsa sulmi ka vrarë një rus.

Ky veprim sipas Moskës mund të ketë pasoja të kthyeshme.

Një deklaratë e ministrisë së jashtme të Rusisë, e ka përshkruar incidentin si “vepër agresive” nga Ukraina.

Kievi e ka mohuar se granatimi është bërë prej tyre.

Ndërkohë, së paku 12 civilë raportohen se janë vrarë në Ukrainë gjatë luftimeve që janë bërë gatë natës në rajonet që janë nën kontroll të rebelëve pro rusë, në Donjeck dhe Lluhansk.

XS
SM
MD
LG