Ndërlidhjet

Vdiq udhëheqësi i filharmonisë së Nju Jorkut


Lorin Maazel, (ARKIV)

Dirigjenti Lorin Maazel, ish udhëheqësi filharmonisë së Nju Jorkut, Simfonisë së Pittsburgut dhe filharmonisë së Minhenit, ka vdekur në moshën 84 vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur nga një festival i muzikës të cilin ai e kishte themeluar.

Maazel ka vdekur në Virxhinia nga komplikimet shëndetësore që ishin shkaktuar nga prenuomnia, thuhet në njoftimin e publikuar në faqen e internetit të Festivalit “Castleton”.

XS
SM
MD
LG