Ndërlidhjet

Konfiskohen kërmijtë gjigant në aeroportin e Los Angjelosit


(Ilustrim)

Inspektorët e doganës amerikane në aeroportin ndërkombëtar të Los Angjellosit e kanë konfiskuar një ngarkesë të dhjetëra kërmijëve gjigant afrikan.

Ky lloj i kërmijëve konsiderohen si delikatesë në Nigeri, por që gjithashtu janë insekte të pangopura që mund të hajnë ngjyrën dhe llaçin e shtëpive, raporton Reuters.

Kërmijtë me peshë prej 0.9 kg secili, përfshirë edhe guaskën, dhe me gjatësi prej 15 cm, 67 kërmijtë kanë arritur në LA prej Lagos të Nigerisë brenda dy qeseve të plastikës, ndërsa në dokumentacion shkruante se ngarkesa është për konsum nga njerëzit.

XS
SM
MD
LG