Ndërlidhjet

Qeveria, ofenzivë kundër militantëve ne Tikrit


(Ilustrim)

Forcat qeveritare irakiane e kanë nisur sot një sulm në qytetin që po mbahet nën kontroll nga militantët në Tikrit.

Operacioni është ofenziva e dytë të forcave qeveritare që prej se ekstremistët Sunni të Shtetit Islamik e kanë marrë nën kontroll disa qytete në pjesën veriore të Irakut.

Zyrtarët ushtarakë thonë se sulmet kanë filluar në qytet nga hyrjet veriore dhe jugore të saj.

Autoritetet irakiane thone se trupat qeveritare kanë avancuar në pjesën jugore të Tikritit, duke marrë nën kontroll objektet qeveritare, përfshirë spitalin, akademinë e policisë dhe shtabin administrativ të krahinës Salaheddin.

XS
SM
MD
LG