Ndërlidhjet

Moskë: 20 të vdekur në metro


Moskë, 15 korrik 2014.

Së paku 20 persona kanë vdekur dhe mbi 100 të tjerë janë plagosur, shumica nga ta rëndë, pasi një tren në metronë e Moskës ka dalë nga binarët.

Një zëdhënës i Ministrisë së Emergjencave ka thënë se presioni i rrymës ka shkaktuar alarm, duke bërë që treni të ndalojë befas dhe disa vagonë të dalin nga binarët.

Yuri Akimov, përfaqësues për Moskën i shërbimeve emergjente, ka thënë se rreth 200 njerëz janë evakuar nga treni.

Për evakuimin e të plagosurve nga vendi i ngjarjes janë përdorur helikopterët.

Aksidenti ka ndodhur pranë stacionit Park Pobedy, i cili është edhe stacioni më i thellë në metronë e Moskës, përkatësisht 84 metra.

XS
SM
MD
LG