Ndërlidhjet

Mijëra tifozë presin ekipin gjerman


Ilustrim

Dhjetëra-mijëra tifozë gjermanë të futbollit kanë pritur kombëtaren e tyre në Berlin, e cila ka fituar Kampionatin Botëror të Futbollit, më 13 korrik.

Festimi kryesor është mbajtur në Portën Brandenburg, ku lojtarët kanë shfaqur kupën në një skenë të madhe.

Kjo është hera e katërt që Gjermania fiton Kupën e Botës dhe e para që prej ribashkimit më 1990.

Kombëtarja gjermane ka mundur Argjentinën në finale më rezultat 1:0.

Goli i fitores është shënuar nga Mario Goetz.

XS
SM
MD
LG