Ndërlidhjet

Merkel feston ditëlindjen e 60-të


Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mbush sot 60 vjet.

Revista Forbes e ka listuar atë si gruan më të fuqishme në botë në vitin 2014, për të katërtin vit me radhë.

Merkel ka kultivuar imazhin e një lidereje të kujdesshme dhe pragmatike, duke fituar pseudonimin “Nëna e kombit”.

Ajo ka lindur në Hamburg më 1954.

Më 2005 është zgjedhur për herë të parë kancelare, ndërsa më 2009 dhe 2013 është rizgjedhur në të njëjtën pozitë.

XS
SM
MD
LG