Ndërlidhjet

Netanyahu: Ushtria t’i zgjeroj operacionet në Rripin e Gazës


Pamje e shpërthimit të raketës izraelite në Rripin e Gazës

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, e ka urdhëruar ushtrinë që të përgatitet për zgjerimin e operacioneve tokësore kundër militantëve në Rripin e Gazës.

Gjatë një mbledhjeje të sotme të qeverisë, Netanyahu tha se vetëm sulmet ajrore nuk mund ta shkatërrojnë rrjetin e tunelëve të shfrytëzuar nga Hamasi, për të ndërmarrë sulme në pjesën jugore të Izraelit.

Ofensiva e kufizuar tokësore e ushtrisë izraelite filloi dje, ndërsa ushtria ka njoftuar se së paku 11 palestinezë dhe një ushtar izraelit janë vrarë.

Nga operacionet e ushtrisë së Izraelit në Rripin e Gazës janë vrarë gjithsej 264 palestinezë, shumica prej tyre civilë.

XS
SM
MD
LG