Ndërlidhjet

Hyn në fuqi ndalimi rus i importimit të frutave moldave


(Ilustrim)

Agjencia që kontrollon bujqësinë ruse ka njoftuar se ndalimi i importit të frutave të Moldavisë i marrë si vendim më 18 korrik, ka hyrë në fuqi menjëherë.

Fillimisht kjo agjenci ka thënë se ndalimi i importimit të këtij malli do të hynte në fuqi më 21 korrik.

Ndalimi përfshinë bllokimin e importimit të mollave të freskëta, dardhave dhe ftonjëve si dhe kajsive të freskëta, qershive, pjeshkave, nektarinat, dhe kumbullat.

Moldavia, së bashku me Ukrainën dhe Gjeorgjinë, kanë nënshkruar muajin e kaluar marrëveshjet e Stabilizim Asociimit me Bashkimin Evropian.

Kjo e kishte zemëruar Kremlinin, që rregullisht ka përdorur presione ekonomike duke bërë përpjekje që të ndalojë ish republikat sovjetike të afrohen me Bashkimin Evropian.

XS
SM
MD
LG