Ndërlidhjet

Tunizia urdhëron ofenzivë kundër militantëve


(Ilustrim)

Tunizia ka urdhëruar nisjen e një ofenzive nëpër xhami dhe radio stacione që kanë lidhje me islamistë të linjes së ashpër pasi militantët vranë 14 ushtarë në zonën kufitare me Algjerinë.

Ofenziva nënvizon vështirësinë që e ka një prej vendeve më laike arabe në botë në përballje me islamistët konservatorë prej revoltës së vitit 2011 që hoqi nga pushteti, Zine El Abidine Ben Ali duke krijuar mundësinë për demokraci.

XS
SM
MD
LG