Ndërlidhjet

Kinë: Ushtrimet ushtarake shkaktojnë vonesa në aeroporte


(Ilustrim)

Fluturimet nga dhe për 12 aeroportet e zonës lindore të Kinës duke e përfshirë edhe aeroportin ndërkombëtar të Shangait, do të përballen me vonesa për javë të tëra, për shkak të ushtrimeve ushtarake.

Byroja e Sigurisë Publike në Pekin e ka konfirmuar për mediat vendore se vonesat janë shkaktuar nga ushtrimet e mëdha ushtarake, por kjo byro nuk ka pranuar të jap ndonjë detaj se për çfarë bëhet sakt fjalë.

Thuhet se fluturimet janë duke u ndikuar nga data 20 korrik ndërsa vonesat mund të shkaktohet deri më 15 gusht.

Aeroportet në lindje të Kinës janë disa prej më të ngarkuarave në këtë shtet.

Vitin e kaluar, vetëm dy aeroportet e mëdha të Shangait, në Pudong dhe Hongqiao, kanë pasur 82.2 milionë udhëtarë, apo 11 për qind të pasagjerëve në përgjithësi, të dhëna këto të statistikave zyrtare.

XS
SM
MD
LG