Ndërlidhjet

Pillay: Izraeli ndoshta po bën krime luftë


Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay (ARKIV)

Komisionerja e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay, ka thënë të mërkurën se Izraeli ka mundësi që është duke kryer krime lufte në Gaza, kur shkatërrimi i shtëpive dhe vrasja e fëmijëve është në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Pillay e ka hapur një debat emergjent në Këshillin e të Drejtave të Njeriut në Gjenevë, gjatë së cilës i ka dënuar edhe sulmet me raketa të Hamasit ndaj Izraelit.

XS
SM
MD
LG