Ndërlidhjet

Moskë: Dënohen opozitarët rusë


Leonid Razvozzhayev, një nga opozitarët e Rusisë

Një gjykatë në Moskë, ka dënuar dy aktivistë të opozitës si organizator të çrregullimit masiv.

Sergei Udaltsov dhe Leonid Razvozzhayev akuzohen se kanë bërë thirrje për protesta të dhuinshme masive dhe organizimin e një proteste kundër presidentit rus, Vladimir Putin në sheshin Bolotnaja në Moskë.

Aktivistët e opozitës thonë se policia dhe provokues të tjerë e kanë nxitur dhunën në protestën e Bolotnajës duke lënduar jo pak protestues dhe policë.

XS
SM
MD
LG