Ndërlidhjet

Rritet siguria në Norvegji, shqetësime për sulme


Ilustrim

Norvegjia ka rritur sigurinë, për shkak të kërcënimeve nga njerëzit e lidhur me militantët islamikë në Siri, ka thënë shefja e inteligjencës norvegjeze.

Benedicte Bjoernland ka thënë se ka informacione të besueshme rreth planeve për një sulm “brenda ditësh”.

Ajo e ka cilësuar kërcënimin si “jospecifik”, por “të besueshëm”.

Norvegjia ka pësuar një sulm të dyfishtë terrorist në vitin 2011, kur ekstremisti i djathtë, Anders Bering Breivik, ka vrarë 77 njerëz.

Policia norvegjeze ka rritur praninë në aeroporte, stacione dhe vendkalime kufitare.

XS
SM
MD
LG