Ndërlidhjet

Moskë: Janë akuzuar dy të punësuar në metro


Ekipet e shpëtimit afër vagonëve që dolën nga binarët në metron e Moskës

Hetuesit rusë i kanë akuzuar dy të punësuar në metronë e Moskës për incidentin vdekjeprurës, para 10 ditësh, me ç’rast u vranë së paku 23 vetë.

Komiteti i Hetimeve i Rusisë ka njoftuar sot se kryepunëtori i shërbimeve të hekurudhës, Valery Bashkatov, dhe ndihmësi i tij, Yury Gordov, janë akuzuar për shkelje të rregullave të sigurisë në metro.

Më 15 korrik tre vagona të metros dolën jashtë binarëve me shpejtësi prej 70 km/orë, në orët e hershme të mëngjesit me shumë udhëtarë.

Pas këtij incidenti vdekjeprurës është shkarkuar shefi i metros së Moskës.

Dy punëtorë të tjerë të metros janë arrestuar pas aksidentit, por pritet që të akuzohen më vonë.

XS
SM
MD
LG