Ndërlidhjet

Rripi i Gazës: Hamasi pajtohet për armëpushim 24 orësh


Ushtria izraelite duke u kthyer nga Rripi i Gazës në Izrael

Militantët islamikë të Hamasit janë pajtuar për armëpushimin humanitar 24 orësh, në konfliktin e tyre me Izraelin në Rripin e Gazës.

Zëdhënësi i Hamasit, Sami Abu Zuhri, tha sot se “në përgjigje të ndërhyrjes së Kombeve të Bashkuara dhe duke pasur parasysh situatën e njerëzve tanë para Bajramit, është arritur pajtueshmëri në mesin e grupeve rezistuese për ta mbështetur qetësinë humanitare 24 orëshe, që fillon të dielën në orën 2 pasdite, sipas kohës lokale”.

Nuk ka pasur komente të menjëhershme nga Izraeli lidhur me këtë zhvillim.

Mbrëmë vonë Izraeli kishte ofruar një armëpushim 24 orësh, por Hamasi e kishte refuzuar atë.

XS
SM
MD
LG