Ndërlidhjet

Nibali, fitues i ‘Tour De France’


(Ilustrim)

Vincenzo Nibali, është bërë italiani i parë që e fiton ‘Tour De France” në 16 vjet.

Gjermani Marcel Kittle, dje e ka fituar stazën e fundit që përfundon në “Champ Elysees” në Paris, por kjo nuk mjaftonte që të kalonte rezultatin e Nibalit.

Ky i fundit fitoi në katër staza të këtij turneu, ndërsa atë e kompletoi me 7 minuta dhe 52 sekonda para francezit, Jean Christophe Peraud i cili doli i dyti në këtë garë.

Italiani i fundit që e ka fituar “Tour De France” është Marco Pantani më 1998.

XS
SM
MD
LG