Ndërlidhjet

BE: Konfirmohen sanksionet e reja ndaj Rusisë


(Ilustrim)

Diplomatët thonë se Bashkimi Evropian është pajtuar që të vendos sanksione të zgjeruara ekonomike ndaj Rusië për rolin e saj në krizën e Ukrainës.

Sanksionet do të kufizojnë qasjen e bankave ruse në tregjet financiare evropiane si dhe importimin e armëve dhe teknologjisë energjetike.

Diplomatët thonë se sanksionet pritet të hyjnë në fuqi më 31 korrik.

Sanksionet janë vendosur pas rrëzimit të aeroplanit malajzian në lindje të Ukrainës më 17 korrik, me dyshimin se aeroplani u rrëzua nga rebelët prorusë.

XS
SM
MD
LG