Ndërlidhjet

Rusia ka hedhur poshtë sanksionet


Russia -- Participants wearing t-shirts in Russian national colors take part in a theatrical performance ahead of Russia Day celebration at Moskvich Stadium, Moscow, June 11, 2014

Rusia ka hedhur poshtë sanksionet e paparë perëndimorë të vëna ndaj saj.

Sanksionet janë masat më të vështira të vena nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara që janë marrë kundër Rusisë mbi mbështetjen e saj të dyshuar për separatistët që luftojnë forcat qeveritare në Ukrainën lindore.

I dërguari i Rusisë në Bashkimin Evropian Vladimir Çizhov, tha me 30 korrik se sanksionet e reja nuk do të dërgoj askund dhe nuk do të arrijnë të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës në Ukrainë.

Banka Qendrore e Rusisë tha se do të marrë "masa adekuate" për të mbështetur institucionet në shënjestër.

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka rritur sanksionet kundër Rusisë derisa vazhdon përkrahja e Moskës për rebelët prorusë në lindje të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG