Ndërlidhjet

Aktivistja e njohur nga Azerbajxhani në paraburgim


Ilustrim

Aktivistja e njohur nga Azerbajxhani që mbron të drejtat e njeriut Leyla Yunus është akuzuar për disa krime, mes tyre tradhti, evazion fiskal, dhe veprimtari të paligjshme.

Yunus është sjellë me forcë në zyrën e prokurorisë së përgjithshëm më 30 korrik.

Një gjykatë në Baku ka urdhëruar Yunus që të mbahet në paraburgim për tre muaj, ndërsa prokurorët përgatisin çështjen kundër saj.

Në prill, autoritetet e Azerbajxhanit penguar Leyla Yunus dhe bashkëshortin e saj, Arif Yunus të largohet nga vendi, duke thënë Leyla Yunus është thirrur si dëshmitare në një hetim kundër gazetarit Rauf Mirkadirov, i cili është arrestuar si i dyshuar për spiunazh për Armeninë.

Zyra e prokurorit tha se Leyla Yunus, nuk ka bashkëpunuar me hetuesit në hetimin kundër Murkadirov.

Yunus ka qenë e përfshirë në mënyrë aktive për vite me radhë në mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

XS
SM
MD
LG