Ndërlidhjet

Bjellorusi: Priten bisedime trepalëshe Ukrainë-Rusi-OSBE


Ilustrim

Ambasadori i Rusisë në Kiev, Mikhail Zurabov, ish-presidenti ukrainas Leonid Kuchma dhe përfaqësues të OSBE-së, pritet të takohen gjatë ditës për të diskutuar lidhur me rrezimin e aeroplanit nga Malajzia i cili rrëzua në Ukrainën lindore.

Luftimet në Ukrainën lindore, ka penguar përfaqësues nga Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Europë për të arritur në vendin e ngjarjes.

Zyra për media e presidentit ukrainas Petro Poroshenko, tha se bisedimet do të përqëndrohen në lirimin e pengjeve në Kiev që po mabahne nga seperatistët pro-rus.

Zyra e presidentit të Bjellorusisë Alyaksandr Lukashenko tha më 30 korrik se priten bisedimet trepalëshe me kërkesën e Poroshenkos.

XS
SM
MD
LG