Ndërlidhjet

Komisionerja e OKB-së Pillay, kritikon Izraelin


Komisionerja e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay

Komisionerja e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay, ka kritikuar atë që ajo e quajti "mosperfillje e qëllimshme" e së drejtës ndërkombëtar gjatë konfliktit në Gazë.

Pillay, ka folur në Gjenevë per sulmet në shtëpitë, shkolla, spitalet dhe objektet e OKB-së në të cilat janë strehuar 250 mijë civilë.

Ajo foli një ditë pasi predha izraelite goditën një shkollë të cilën OKB-ja e ka kishte perdorur si streh për refugjatë, ku u vrarë 16 vetë.

Pillay tha se që nga fillimi i konfliktit në Gaza, 1,364 palestinezë janë vrarë, pjesa më e madhe e tyre civilë. Nga ana e Izraelit, 56 ushtarë dhe tre civilë kanë vdekur gjithashtu.

XS
SM
MD
LG