Ndërlidhjet

Kinë: Është vrarë imami proqeveritar në Kashgar


Imami Jume Tahir

Një imam proqeveritar në një xhami të vjetër në qytetin Kashgar, në pjesën perëndimore të Kinës, është vrarë.

Imami Juma Tahir, pjesëtar i komunitetit ujgur,është vrarë dje në xhaminë ku falej.

Mediat e Kinës për këtë vrasje kanë raportuar sot, por nuk kanë dhënë detaje.

Kjo vrasje u bë pasi një grup i madh i njerëzve me thika dhe shkopinjë, e ka sulmuar një stacion të polciisë dhe ndërtesa të qeverisë në qytetin Eliksu, afro 200 kilometra nga Kashgari, para tri ditësh.

Mediat kineze kanë raportuar se policia i ka vrarë “disa pjesëtarë të turmës”.

Grupet ujgure në ekzil kanë konfirmuar se shumica e të vrarëve ishin ujgurë.

Ujgurët janë popullatë myslimane turke, që për shumë shekuj kanë jetuar në hapësirën Xinjiang.

XS
SM
MD
LG