Ndërlidhjet

Poloni: Përkujtohet 70 vjetori i kryengritjes kundër nazistëve


Pamje nga Varshava

Në Poloni po shënohet 70 vjetori i fillimit të kryengritjes së Varshavës, kur mijëra civilë me armatim të dobët u ngritën kundër forcave naziste gjermane, në gusht të vitit 1944.

Presidenti Bronislaw Komorowski, sot ka vendosur lule në Monumentin memorial në Varshavë, ndërsa në gjithë Poloninë është mbajtur një moment i heshtjes.

Por, duke pasur parasysh se ushtria ruse në vitin 1944 nuk kishte avancuar ashtu siç pritej, gjermanët ishin rigrupuar dhe i kishin shkaktuar disfatë rezistencës polake, e cila kishte luftuar me pak mbështetje të jashtme.

Pasi nazistët gjermanë e shtypën kryengritjen, ata e ndezën qytetin.

Gjatë periudhës sovjetike, në Poloni nuk është lejuar shënimi i kësaj ngjarjeje, por përkujtimet e rregullta bëhen prej vitit 1989.

XS
SM
MD
LG