Ndërlidhjet

Izrael: Ka shqetësime se një ushtar është zënë në Gaza


Palestinezët që ishin larguar nga shtëpitë e tyre në Rripin e Gazës kthehen për ta shikuar gjendjen e tyre pas sulmeve izraelite

Ushtria e Izraelit thotë se është e “shqetësuar” se një pjesëtar i saj është zënë nga militantët palestinezë në Rripin e Gazës, dhe ka thënë se armëpushimi i arritur ka “përfunduar”.

Zyrtarët palestinezë thanë se së paku 35 palestinezë janë vrarë dhe 200 të tjerë janë plagosur nga predhat izraelite, megjithë armëpushimin.

Izraeli thotë se ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës e ka filluar për t’i ndalur militantët palestinezë nga hedhja e raketave brenda Izraelit.

Ofensiva izraelite ka filluar më 8 korrik.

XS
SM
MD
LG