Ndërlidhjet

Në Kinë janë vrarë nëntë të dyshuar si terroristë


Ilustrim

Kina zyrtare thotë se policia në rajonin e Xinjiangut perëndimore kanë vrarë nëntë të dyshuar si terroristë dhe ka arrestuar një të dyshuar.

Agjencia kineze shtetërore e lajmeve Xinhua, njoftoi se bastisja është kryer në Hotan, por nuk ka dhënë hollësi të tjera.

Këto bastisje ka ardhur pasi një grup i armatosur ka sulmuan një stacion policor dhe zyrat qeveritare në qytetin e Elixku.

Rreth 100 persona është raportuan se janë vrarë gjatë këtij aksioni dhune.

Grupi i ujgurëve jashtë vendi kishte konfirmuan që shumica e të vrarëve i takonin komunitetiti të tyre etnik.

Imami i xhamisë më të madhe në Kinë ishte vra një ditë pas ketij sulmi në Kashgar.

Ujgurët janë një komunitet turko- myslimanë që kanë banuar me shekuj në Xinjiang.

XS
SM
MD
LG