Ndërlidhjet

Festivali i Verbier, festival i elitës muzikore


(Ilustrim)

Në Evropë, gjatë tërë verës mbahen mijëra festivale të muzikës, mirëpo sipas Reuters vetëm njëri prej tyre arrin të përfshijë artistët që kanë prekur majat e suksesit.

Fjala është për festivalin e muzikës të Verbier, zona e famshme turisitike për skijim në Zvicër, që ndryshe njihet edhe si Davosi i muzikës botërore.

Këtë pseudonim, gjithëmonë sipas Retuersit e merr duke u mbështetur në kualitetin e muzikantëve që marrin pjesë në festival.

Pianistja e famshme botërore, Martha Argerich nga Argjentina rregullisht merr pjesë në festivalin e Verbierit.

Këtë vit pritet të marr pjesë edhe pianisti rus, Evgeny Kissin, violinçelisti britanik, Steven Isserlis dhe violinisti amerikan, Joshua Bell.

XS
SM
MD
LG