Ndërlidhjet

Shteti Islamik e merr edhe një qytet tjetër


(Ilustrim)

Luftetarët e Shtetit Islamik e kanë marrë sot nën kontroll edhe një qytezë tjetër në afërsi të një pende në veri të Irakut, i kanë thënë Reutersit dëshmitarë dhe një zyrtar kurd.

Marrja nën kontroll e Wana, në afërsi të pendës së Mosulit, pasi militantët e këtij grupi që janë ndarë nga Al kaida, kanë marrë edhe nën kontroll edhe dy qyteza të tjera dhe një fushë nafte, përbëjnë humbjen e parë të madhe të forcave kurde.

Ofenziva për marrjen nën kontroll të territorit irakian nga Shteti Islamik ka nisur në muajin qershor.

XS
SM
MD
LG