Ndërlidhjet

Maliki urdhëron forcat ajrore të ndihmojnë kurdët


(Ilustrim)

Kryeministri irakian, Nuri al Maliki ka urdhëruar forcat ajrore që të ndihmojë forcat kurde që po përballen me militantët islamik në veri të Irakut.

Kjo lëvizje është bërë në kohën kur ka pasur tensione në mes të autoriteteve autonome të Kudrsitanit dhe qeverisë qëndrore të Irakut.

Zyrtarët kurdë nuk kanë reaguar ende pas kësaj oferte për ndihmë.

Mediat kurde sot kanë raportuar se forcat e këtij rajoni e kanë rimarrë nën kontroll Zumarin, një nga tre qytezat e okupuara nga militantët e Shtetit Islamik gjatë fundjavës.

XS
SM
MD
LG