Ndërlidhjet

Rritet rreziku për sulmin rus në Ukrainë


(Ilustrim)

Kryeministri polak, Donald Tusk, ka thënë se e ka pranuar informacionin gjatë “orëve të fundit” që thotë se kërcënimi direkt prej një intervenimi ushtarak rus në Ukrainë është “më i lartë se sa që ishte para disa ditësh”.

Deklarata e Tusk është bërë në kohën kur raportohet për mbledhje të trupave ruse në kufirin me Ukrainën.

Moska megjithatë ka thënë se është duke kryer ushtrime ushtarake në disa zona të Rusisë, përfshirë edhe zonën afër kufirit me Ukrainën.

Këto ushtrime kanë mobilizuar mbi 100 aeroplanë ushtarakë dhe helikopterë sulmues.

XS
SM
MD
LG