Ndërlidhjet

Shteti Islamik i Irakut ka zgjeruar luftimet


Ilustrim

Militantët islamikë shtetërore, kanë zgjeruar luftimet e tyre sot në veriun e Irakut duke hyrë në tri qytete, dhe duke luftuar në një terren në afërsi të rajonit kurd, kanë deklaruar dëshmitarët, njofton Reuters.

Këto luftime nisën pasi militantëve sunitë ju shkaktuan humbje nga forcat kurde në fundjavë.

Shteti islamik, i cili ka deklaruar kalifat, në territoret që kontrollon në Irak dhe Siri është përleshën me forcat kurde të mërkurën në qytetin e Makhmur pranë Arbil, kryeqyteti i zonës gjysmë autonom kurd.

XS
SM
MD
LG