Ndërlidhjet

Gjeorgji: Shënohet gjashtë vjetori i filllimit të luftës së vitit 2008


Ilustrim

Gjeorgjia e ka shënuar gjashtë vjetorin e filllimit të luftës së vitit 2008 në mes të Rusisë dhe Gjeorgjisë.

Kryeministri Irakli Garibashvilli, ka marrë pjesë në një ceremoni që u mbajt në varrezat ushtarake në Tbilisi për të kujtuar ata që janë vrarë gjatë kësaj lufte.

Lufta pesë ditore rreth krahinës separatiste të Gjeorgjisë, Osetia Jugore, ka marrë jetën e 200 pjesëtarëve të personeli ushtarak dhe policer, ndërsa gjatë atyre ditëve janë vrarë edhe mbi 200 civilë.

XS
SM
MD
LG