Ndërlidhjet

Aktivistët armen bëjnë thirrje për paqe në Nagorna- Karabak


Ilustrim

Në Armeni, dhjetëra aktivistë kanë marshuar në kryeqytetin e vendit, Jerevan, duke bërë thirrje për paqe pas rritjes së tensioneve në zonën e konfliktit të Nagorno Karabakut.

Demonstruesit kanë marshuar deri te Ambasada ruse. Për dhunën e fundit, ata e kanë fajësuar Rusinë e cila i ka shitur armë Azerbajxhanit.

Të dy shtetet, edhe Armenia dhe Azerbajxhani, kanë raportuar për viktima si rezultat i përleshjeve në mes të armenëve etnikë të nagorno karabukut dhe azerbajxhanit.

XS
SM
MD
LG