Ndërlidhjet

Po respektohet armëpushimi në Gaza


(Ilustrim)

Armëpushimi 72 orësh i ndërmjetësuar nga Egjipti po funksionon në Rripin e Gazës duke mundësuar kështu bisedimet për paqe.

Gjatë ditës së djeshme, Izraeli dhe Hamasi i palestinezëve janë pajtuar për armëpushim, që ka filluar në mesnatë, sipas oës lokale të Lindjes së Mesme.

Një armëpushim i njejtë 3 ditor u respektua herën e kaluar, por luftimet vazhduan pas përfundimit të 72 orëshit.

Izraeli ka thënë se do të dërgoj një përfaqësues në Kajro për bisedime me palestinezët nëse këta të fundit e respektojnë gjatë ditës së sotme armëpushimin.

XS
SM
MD
LG