Ndërlidhjet

Presidentja e Liberisë kërkon falje për vdekjet nga Ebola


(Ilustrim)

Presidentja e Liberisë, Ellen Johnson Sirleaf, ka kërkuar falje për numrin e madh të vdekjeve të pjesëtarëve të stafit shëndetësor të vendit të saj, pas shpërthimit të virusit të Ebolas.

Ky virus deri më tash ka vrarë 1 mijë njerëz në tri shtete.

Johnson Sirleaf, ka premtuar se do të ndaj deri në 18 milionë dollarë për të luftuar virusin në fjalë, ndërsa një pjesë të kësaj shume do të jepen si garancion dhe benefite pas vdekjes për familjet e viktimave, ndëra para do të ndahen edhe për krijimin e më shumë ambulancave dhe për të rritur numrin e qendrave të trajtimit.

XS
SM
MD
LG