Ndërlidhjet

Vetëvendosje: Lufta në Siri nuk është lufta jonë


Pamje nga Prishtina

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar sot me rastin e arrestimit të 40 personave nën dyshimet se për përfshirje në organizatat terroriste në Siri dhe Irak, duke thënë se “prokuroria e gjyqësori, policia e AKI-ja, porsi Qeveria e Kosovës, janë të shquar për skandale e papërgjegjësi, për korrupsion e partizim, prandaj nuk duhet të ngutemi me duartrokitje për një proces të cilit nuk i dihet mirë as fillimi e lëre më fundi”.

“Nëse del që policia i ka arrestuar këta 40 njerëz shumë më parë për bindjet dhe pamjet e tyre sesa për krimet e kryera, atëherë këto arrestime kollaj do të mund të bëhen kundërproduktive në të ardhmen”, thuhet në komunikatën e Vëtevendosjes.

Kjo Lëvizje gjithashtu vlerëson se e njeh “të drejtën universale të secilit për t'u solidarizuar me rezistencën e popujve të shtypur”, por “lufta në Siri nuk mund të jetë as lufta jonë e as luftë për ne”.

Duke numëruar problemet ekonomike dhe sociale si shkaktarë që, siç thuhet, “kanë bërë Kosovën tokë pjellore për ekstremizmin”, VV mban përgjegjës pushtetin aktual për këtë gjendje.

XS
SM
MD
LG