Ndërlidhjet

Ushtria amerikane kryen sulme të reja në veri të Irakut


Ilustrim

Ushtria amerikane tha se ka kryer disa sulme ajrore në Irakun verior kundër ekstremistëve të Shtetit Islam.

Zyrtarët amerikanë thanë se sulmet kanë shkatërruar disa automjete me të cilat kanë vepruar kryengritësit, të cilët kontrollojnë pjesë të mëdha të Irakut të veriut dhe po luftojnë kundër forcave të njohura Peshmerga nga rajoni kurd i Irakut.

Ky operacion erdhi pasi presidenti amerikan Barack Obama, tha se fushata ajrore ka arritur objektivat e saj në mbrojtje të personelin amerikanë në qytetin kurd Irbilit dhe ka thyer rrethimin që militantët i kishin bërë malit Sinjar.

XS
SM
MD
LG