Ndërlidhjet

Yukiya Amano, Drejtori Gjeneral i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore do e vizitojë Teheranin më 17 gusht me qëllim që të avancojë bashkëpunimin në mes të agjencisë që ai e udhëheqë dhe Iranit.

Agjencia për Energji Bërthamore po heton dyshimet se Teherani është duke bërë kërkime për mënyrën se si të ndërtohet bomba bërthamore.

Teheran ii hedh poshtë akuzat, ndërsa është zotuar se do të bashkëpunoj me Agjencinë që të verifikojë se nuk po ndërton bombë bërthamore.

Zyrtarët perëndimor thonë se sqarimet që duhet të jap Irani mund të ndihmojnë përpjekjet nga gjashtë fuqitë botërore që po negociojnë me Teheranin për t’i dhënë fund mos marrëveshjeve për programin bërthamor të Iranit.

XS
SM
MD
LG