Ndërlidhjet

Sërish përleshje mes policisë dhe protestuesve në Ferguson


(Ilustrim)

Policia amerikane ka përdorur bombola tymi ndaj demonstruesve nëpër rrugët e Fergusonit, në shtetin federal të Misurit, pasi kishte hyrë në fuqi të orës policore.

Kjo është përleshja e fundit në mes të protestuesve dhe policisë pasi një pjesëtarë i racës së bardhë të policisë amerikane, vrau një adoleshent të racës së zezë në këtë rajon, raporton Retuers.

Policia, e cila ishte mbante pajisje për demonstrata të dhunshme dhe kishte automjete të blinduara, ka përdorur zë zmadhues për t’iu thënë demonstruesve që duhet të largohen nga rrugët.

Numri i protestuesve që kanë mbetur në rrugë pas orës policore ka qenë rreth 150 persona, sipas të dhënave të policisë.

XS
SM
MD
LG