Ndërlidhjet

Mijëra protestues antiqeveritar në Islamabad


(Ilustrim)

Dhjetëra mijëra njerëz i janë bashkuar protestave në kryeqytetin pakistanez, Islamabad, që udhëhiqen nga liderët opozitar, Imran Khan dhe Tahir ul Qadri.

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Nawaz Sharif.

Protestuesit kanë shprehur shqetësimin për stabilitetin e Pakistanit pothuajse një vit pas ardhjës në pushtet të Sharifit, i cili fitoi zgjedhjet e majit të vitit të kaluar të cilat shënojnë transferin e parë demokratik të pushtetit në histori të Pakistanit.

Khan pretendon se zgjedhjet e vitit të kaluar janë manipuluar nga Nawaz Sharif.

XS
SM
MD
LG