Ndërlidhjet

Pakistan: Vendosje e ushtrisë për t’i ndalur protestuesit


Lideri opozitar Imran Khan

Në kryeqytetin Islamabad të Pakistanit janë vendosur ushtarët para marshit të paralajmëruar në ndërtesat administrative nga protestuesit antiqeveri.

Televizioni i Pakistanit ka transmetuar sot pamje të ushtarëve duke marrë pozicione afër së ashtuquajturës “zonë e kuqe”, ku janë të vendosura ambasadat perëndimore dhe ministritë kryesore pakistaneze.

Lideri opozitar, Imran Khan, dhe kleriku konservator islamik, Tahir ul-Qadri, i kanë udhëhequr dhjetëra mijëra protestues në marshin e tyre për në Islamabad.

Të dy protestat, që janë të ndara, synojnë përmbysjen e qeverisë së kryeministrit, Nawaz Sharif, të cilin e akuzojnë për korrupsion dhe mashtrime zgjedhore.

Zoti Khan sot është kërcënuar se do t’i prijë turmës së protestuesve në “zonën e kuqe” të Islamabadit, por qeveria kishte thënë se në këtë hapësirë nuk do të lejohen protesta.

XS
SM
MD
LG