Ndërlidhjet

Kuvendi i Pakistanit hedh poshtë kërkesat e protestuesve


Protestat antiqeveritare në Pakistan

Kryeministri i Pakistanit, Nacvaz Sharif, do t’i adresohet Kuvendit në Islamabad, në lidhje me krizën politike.

Mijëra protestues edhe sot kanë kërkuar dorëheqjen e tij.

Para fjalimit të Sharifit, dhoma e ulët e parlamentit ka miratuar një rezolutë, sipas së cilës, dorëheqja e Sharifit dhe shpërbërja e parlamentit në bazë të protestave në rrugë do të ishte antikushtetuese.

Protestuesit thonë se Sharif ka ardhur në pushtet nga votat e vjedhura në zgjedhjet e vitit të kaluar.

XS
SM
MD
LG