Ndërlidhjet

Izraeli dhe palestinezët u pajtuan për armëpushim “të pakufizuar”


Flakë pas një sulmi ajror izrtaelit në Rripin e Gazës

Izraeli dhe militantët palestinezë në Rripin e Gazës e kanë pranuar një armëpushim “të pakufizuar”, që ka për synim rifillimin e bisedimeve për ta përfunduar konfliktin shtatëjavësh në Gaza.

Armëpushimi ka filluar mbrëmë dhe është arritur me ndërmjetësimin e Egjiptit.

Sipas marrëveshjes, Izraeli do ta zbusë bllokadën e Rripit të Gazës, për të lejuar hyrjen e ndihmave humanitare dhe materialeve ndërtimore në këtë territor, që është nën kontroll të lëvizjes Hamas.

Bisedimet indirekte për çështjet e tjera, përfshirë kërkesën e Hamasit për përfundimin e bllokadës izraelite të Rripit të Gazës dhe kërkesën e Izraelit për çarmatosjen e Hamasit, do të fillojnë në Kajro, brenda një muaji.

Më se 2,100 palestinezë, shumica prej tyre civilë, janë vrarë gjatë 50 ditëve të luftimeve. Janë vrarë edhe 69 izraelitë, shumica prej tyre ushtarë.

XS
SM
MD
LG