Ndërlidhjet

Shefat e ushtrive të OBSH do të takohen në Peking


(Ilustrim)

Shefat e ushtrive të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait pritet të takohen në Peking, më 28 gusht.

Shefat e ushtrive të Kinës, Rusisë, Kazakistanit, Kirgizstanit, Taxhikistanit dhe Uzbekistanit, pritet të diskutojnë edhe sigurinë rajonale pas largimit të shumicës së trupave të huaja nga Afganistani në fund të vitit 2014.

Kjo organizatë është aleancë e sigurisë që dominohet nga Rusia dhe Kina dhe shihet si kundërpërgjigje ndaj aleancës veri atlantike, NATO.

XS
SM
MD
LG