Ndërlidhjet

Islanda ul nivelin e rrezikut nga vullkani


Islandë

Islanda ka ulur paralajmërimin për aviacionin, nga kategoria e kuqe në të portokalltë, për shkak të një shpërthimi të vogël të vullkanit Bardarbunga.

Alarmi i ri, i dyti më i lartë, do të thotë se autoritetet e aviacionit mund të vendosin nëse aeroplanët mund të udhëtojnë mbi hapësirën e vullkanit.

Gjatë ditës së sotme, zyrtarët kanë mbyllur hapësirën ajrore deri në 18,000 këmbë mbi vendin e shpërthimit.

Alarmi i kuq është më i larti dhe paralajmëron se shpërthimi i vullkanit është i pashmangshëm ose në proces.

XS
SM
MD
LG