Ndërlidhjet

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të diskutuar aksione më të fuqishme kundër Rusisë, për shkak të krizës në Ukrainë.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ndjek po ashtu takimin.

Ai vjen pasi NATO-ja ka alarmuar se Rusia ka dërguar mbi 1,000 trupa, si dhe armatim të rëndë në Ukrainë.

Rusia ka hedhur poshtë akuzat për pushtim të Ukrainës.

Të premten, disa ministra të Jashtëm të BE-së kanë bërë thirrje për sanksione të reja kundër Rusisë.

XS
SM
MD
LG