Ndërlidhjet

AI akuzon Shtetin Islamik për spastrim etnik


Logo e Amnesty International

Në një raport të publikuar sot, organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International, ka thënë se militantët e Shtetit Islamik janë fajtorë për “spastrim sistematik etnik” në veri të Irakut.

“Masakrat dhe rrëmbimet e kryera nga Shteti Islamik ofrojnë dëshmi se vala e spastrimit etnik kundër minoriteteve ka përfshirë Irakun verior”, thuhet në raport.

Amnesty International thekson se vetëm në fshatin Kinieh më 3 gusht dhe në Koço më 15 gusht “numri i të vrarëve ka kapur disa qindra”.

XS
SM
MD
LG