Ndërlidhjet

Putini rikujton se Rusia ka një arsenal të madh bërthamor


Vladimir Putin

Forcat përgjegjëse për arsenalin strategjik bërthamor të Rusisë do të bëjnë ushtrime këtë muaj ku do të përfshihen më shumë se 4.000 ushtarë.

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë njoftoi sot, një ditë para fillimit të samitit të NATO-s në Uells, se ushtrimet do të zhvillohen në rajonin Altai në kufi me Kinën, Kazakistanin dhe Mongolinë.

Manovrat thuhet se do të përfshijnë përdorimin e gjerë të fuqisë ajrore.

Rusia dhe NATO kanë shtuar manovrat ushtarake që nga shpërthimi i konfliktit në Ukrainë ndërmjet forcave qeveritare dhe separatistëve pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Putin ka shfrytëzuar këtë rast për të rikujtuar se Rusia ka një arsenal të madh bërthamor.

XS
SM
MD
LG