Ndërlidhjet

Separatistët pro-rusë, pajtohen për armëpushim


Ilustrim

Udhëheqësit e lartë të separatistëve pro-rusë në Ukrainën lindore kanë deklaruar se janë të gatshëm që të pranojnë një armëpushim në qoftë se arrihet një marrëveshje mes zyrtarëve të Ukrainës dhe Rusisë gjatë bisedimeve në Minsk më 5 shtator.

Kjo deklaratë vjen pasi që presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka thënë se ai do të urdhërojë forcat e Ukrainës për armëpushim nesër me 5 shtator.

Poroshenko ka thënë se do të nënshkruhet një dokument në Minsk, që ka të bëjë me një plan paqeje, ndaj konfliktit që ka vrarë më shumë se 2.600 persona.

XS
SM
MD
LG